قالب های فلزی بتن

مقدمه
استفاده از قالب های فلزی بتن در اجرای کلیه پروژه های بتنی بسیار اقتصادی می باشد. زیرا اولاً این قالب های فلزی بتن به دفعات قابل مصرف می باشند و ثانیاً از قالب های فلزی بتن برای قالب بندی کلیه المانهای بتنی از قبیل ستون، تیر، دال، فونداسیون وغیره می توان استفاده کرد. رویه این پانل ها از ورق های فولادی۳ میلیمتر وتسمه های پانچ شده پیرامون پانل به ضخامت۵ میلیمتر و تسمه های سخت کننده پانل از ورق ۳ یا ۴ میلیمتر می باشد.
این پانل ها دارای ابعاد با مضرب ۵ سانتی متر می باشد که عرض آنها از۱۰ الی ۵۰ سانتیمتر متغییر است و در طولهای ۵۰، ۱۰۰ ،۱۵۰ و ۲۰۰ سانتیمتر تولید می گردند. پانل هایی نیز با رویه ای سوراخدار به منظور عبور بولت های رزوه ای تولید می گردد که بیشتر در قالب بندی دیوارها کاربرد دارند .
اهداف استفاده از قالب های فلزی بتن
۱- نمای ظاهری       ۲- هزینه           ۳- استفاده مجدد           ۴- تدارکات         ۵- بهره وری
۱) نمای ظاهری
نمای سطح بتن تابعی از وضعیت سطحی قالب است، دربتن نما (  بتن معماری) این موضوع اهمیت خاصی دارد. در واقع بتن شکلی به خود می گیرد که سطح قالب های فلزی بتن دار است .
۲) هزینه
هزینه عملیاتی قالب های فلزی بتن شامل: قیمت اولیه قالب، لوازم جانبی، کارگر و سرپرستی می باشد. برای اینکه توجیه سیستم گرانتر امکان پذیر باشد لازم است تعداد استفاده مجدد از قالب، تدارکات و لوازم جانبی و در نهایت بهره وری آن بیشتر باشد.
۳) استفاده مجدد
قابلیت استفاده مجدد از قالب های فلزی بتن عامل اصلی در کاهش هزینه واحد سطح قالب بندی است. قالبی باهزینه اولیه گران وقتی دارای توجیه اقتصادی است که قابلیت تکرار بالایی داشته باشد
۴) تدارکات
تدارکات عبارت است از تجهیز مصالح، نیروی انسانی به روش سازمان یافته در محدوده زمانی مشخص.
۵) بهره وری
بهره وری عبارت است از مقدار مترمربع قالب بسته شده به ازای هر ساعت کار نیروی انسانی با افزایش بهره وری، سود سپرده افزایش می یابد. رسیدن به بهره وری مناسب نیاز به همکاری نزدیکی بین طراح و این شرکت به عنوان تولیدکننده قالب در حین اجرا دارد.
دیدگاه افراد مختلف به ترتیب
طراح :  ۱)‌ نمای بتن     ۲) هزینه     ۳) بهره وری
پیمانکار:  ۱) ‌تدارکات    ۲)‌ استفاده مجدد     ۳) ‌هزینه     ۴)بهره وری     ۵) نمای بتن
سازنده :  ۱) استفاده مجدد     ۲) هزینه     ۳) بهره وری     ۴) تدارکات     ۵) نمای ظاهری
گام های اساسی در طراحی قالب های فلزی بتن
عبارتند از :
۱- طرح عمومی و هندسه قالب
۲- تعیین بارهای مرده
۳- محاسبات استاتیکی و تغییر شکلی
۴- تهیه جزئیات و نقشه های ساخت
طراحی قالب توسط پیمانکار و یا به سفارش پیمانکار توسط این شرکت انجام می شود. ولی با توجه به مسئولیت مهندس مشاور کارگاه، لازم است ایستایی سازه قالب توسط مشاور کنترل و تایید گردد.
سری تجهیزات قالب های فلزی بتن
این مجوعه عبارتند از :
انواع قالب فلزی بتن ( قالب در ابعاد مختلف، کنج بیرونی در ابعاد مختلف، کنج داخلی در ابعاد مختلف، قالب ستون گرد، قالب خاص و …
انواع قیدستون و قالب سرستون
ساخت قالب های سفارشی طبق نقشه
انواع داربست مدولار ( مثلثی، چکشی و لوله داربستی )
انواع جک سقفی رزوه ای
انواع سولجر (پشت بند قالب)
انواع سرجک قابل رگلاژ توپر
و کلیه اتصالات مربوط به قالب بندی شامل: گوه فلزی نر و ماده ( پین و گوه )، بولت های تمام رزوه ، واشر دولوله، واشرکاس، مهره خروسکی، بولت عصایی، گیره متوسط – بلند – لوله به لوله، نبشی پانچ، تسمه پانچ قالب، رزوه و مهره جک سقفی، بست داربست چهارپیچ، اتصال داربستی و …

جدول وزن تقریبی قالب های فلزی در ابعاد مختلف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.