قالب های فلزی مدولار

قالب های فلزی مدولار

سیستم قالب بندی مدولار به دلیل استفاده ای که در اجرای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی می باشد. پانل های قالب فلزی بتن را می توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد
در موارد مشابه می توان قالب فلزی بتن را به صورت یکپارچه در آورد و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب نمود. نمای بتن بعد از باز کردن قالب بتن بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت و تنها درز پانل های قالب بتن باقی خواهد ماند
قالب فلزی بتن به دفعات قابل استفاده می باشد و عمر مفید قالب بتن مدولار بستگی به نگهداری قالب فلزی بتن دارد در صورت پرتاب نکردن و عدم سقوط قالب بتن از ارتفاع, حداقل تا ۶۰ مرتبه بدون تغییر شکل و اعوجاج قابل استفاده می باشند
سطح قالب فلزی بتن از ورق فولادی ۳mm و تسمه های پانچ شده پیرامون پانل به ضخامت ۵mm و تسمه های استحکام دهنده قالب بتن ساختمان از ورق mm یا ۴mm می باشند. پانل های قالب بتن دارای ابعادی با مضرب ۵cm می باشند. که عرض آن ها از ۱۰cm تا ۵cm است و در طول های ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰ سانتی متر تولید می شوند.
مدولار در اصطلاح به معنی مطابق اندازه و مقیاس است .وقتی از مدولار در قالب فلزی بتن استفاده می شود منظور محصولاتی متنوع و دارای کاربردهای بسیار در قالب بندی در ساخت و ساز می باشد.
قالب فلزی مدولار همان طور که از نامش مشخص است ازفلز ساخته می شود . فلز دراشکال گوناگونی چون ورق ، لوله ومیلگرد پس از طراحی اولیه درمعرض برش کاری، خم کاری، نورد، پرس کاری، ماشین کاری، مونتاژ و جوشکاری، رنگ کاری و آبکاری دراشکال گوناگون محصولاتی متفاوت را با عنوان “تجهیزات قالب بندی بتن” ارایه می دهد.
قالب های مدولار که قالب های همه کاره نیز نامیده می شوند بر اساس مدول های ۵ سانتی متری (مضرب های عدد ۵) طراحی و ساخته شده است. این قالب ها که در ابعاد و اندازه های متنوعی تولید می شوند. بیشترین کاربرد را در قالب بندی سازه های بتنی دارند.
امروزه قالب فلزی و تجهیزات قالب بندی بتن جایگزین مناسبی برای چوب و تخته و … شده است . هماهنگی ناشی از صلبیت بتن و قالب فلزی مدولار بشر را درادامه ساخت وساز نوین در سرتاسرجهان یاری می نماید . همچنین سیستم قالب بندی مدولار به دلیل استفاده ای که در اجرای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون، دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی می باشد. پانل های قالب مدولار را می توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد .
در موارد مشابه قالب بتن مدولار را به صورت یکپارچه درمی آورند و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب می کنند. بعد از بازکردن قالب فلزی بتن نمای بتن بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت و تنها درز پانل ها باقی خواهد ماند .
همچنین می توان قالب بتن مدولار را بارها استفاده کرد و عمر مفید قالب فلزی مدولار بستگی به نگهداری قالب فلزی دارد. از قالب فلزی مدولار حداقل ۶۰ مرتبه بدون تغییر شکل می توان استفاده کرد در صورتی که از ارتفاع پرتاب نشود یا سقوط نکند. سطح قالب های فلزی بتن از ورق فولادی ۳mm و تسمه های پانچ شده پیرامون پانل به ضخامت ۵mm و تسمه های استحکام دهنده ی قالب بتون ساختمان از ورق ۳mm یا ۴mm می باشند . پانل های قالب بتنی دارای ابعادی با مضرب ۵cm می باشند که عرض آن ها از ۱۰cm تا ۵۰cm است و در طول های ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰ سانتی متر تولید می شوند.
این قالب ها از نوع جوشی می باشند. ازسایر تجهیزاتی که بعنوان مکمل و حامی این قالب ها دربرپایی سازه های مختلف مسکونی و پروژه های عمرانی به کارمی روند نیز میتوان دراین تعریف نام برد از قبیل :انواع کنج ها یا گوشه ها (کنج بیرونی ،کنج داخلی،کنج پخی،کنج ماهیچه ای،کنج صفر (نبشی پانچ شده)، انواع پشت بند و حمایت کننده (سولجر، قیدستون، سکوی بتن ریزی، لوله های داربستی، قید(نگهدارنده) ستون)، انواع داربست های ساختمانی (مثلثی،چکشی، انواع اتصالات که همه آنها درابعاد و اندازه های متفاوت و باکاربردهای گسترده ساخته می شوند.
یک قالب مدولار از یک ورق رویه و چهار تسمه پانچ شده در لبه و تسمه های سخت کننده (تقویتی) تشکیل شده است. کلیه قطعات از جنس فولاد ساختمانی می باشد. ورق رویه دارای ضخامت ۳ میلیمتر است در قسمت های لازم به وسیله تسمه های سخت کننده تقویت شده است. این تسمه ها علاوه برایفای نقش تقویت کننده ورق رویه، اتصال قطعات قالب ها به یکدیگر و به پشت بندها را امکان پذیر می کنند.
فواصل سوراخ های پانچ شده روی تسمه های چهار طرف هر قالب، طوری در نظر گرفته شده است که قالب های با ابعاد مختلف را می توان از هر جهت به یکدیگر متصل نمود. شکل سوراخ ها و ابعاد آن ها طوری طراحی شده که استفاده از گوه یا کلمپس جهت اتصال به راحتی انجام می شود. قالب های مدولار در عرض های ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰ ، ۳۵، ۴۰، ۴۵ و ۵۰ سانتی متر و طول های ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر تولید می گردد. علاوه بر این، قالب با طرح های متفاوت بر اساس نقشه ها و سفارش کارفرما قابل ساخت خواهد بود. قالب های مدولار  دارای استحکام و دوام بالایی هستند، به طوری که یک قالب مدولار می تواند بیش ار یکصد و پنجاه بار مورد استفاده قرار گیرد.
کاربرد قالب فلزی مدولار
ساخت قالب فلزی بتن با ابعاد مختلف و ضریب تغییر عرض به میزان ۵ سانتیمتر به کاربران و متصدیان قالب بندی بتن در اجرای عملیات قالب بندی کمک شایانی میکند. میتوان با ترکیبی از قالب های مدولار و غیرمدولار و سایرتجهیزات قالب بندی بتن، درساخت و برپایی اجزای سازه ای شامل فونداسیون و شناژ، ستون چهارگوش و مدور، دیواربرشی، دیواردوطرفه و یکطرفه، کف، سقف، تیر ودال، بهره برد. همچنین در ساخت سایرسازه های ساده و پیچیده وپروژه های عمرانی نیزمیتوان ازمجموعه به هم پیوسته ای از قالب ها و تجهیزات قالب بندی مدولار بتن استفاده کرد.
مزایای قالب فلزی مدولار
ضمن اجرای سازه ها با استفاده از قالب فلزی میتوان به سازه ای استوار و ایمن و زیبا دست یافت.به لحاظ صلبیت و استحکام و تقویت های ایجادشده در تجهیزات قالب بندی تبریز صنعت، با اندکی دقت و رعایت طریقه نگهداری، میتوان از آنها به عنوان ابزار کاردایمی با عمرطولانی بهره گرفت. افزایش سرعت کار قالب بندی و استانداردسازی ساخت و ساز و تناسب با شرایط اقلیمی و اقتصادی و اجتماعی کشور از دیگر مزایای کار با قالب های فلزی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.